Heats/Finals in United Kingdom in 2018, sorted by earliest first
Monday 29th October 2018, 11:00 – 14:00
The High School of Glasgow, 637 Crow Rd, Glasgow G13 1PL
Contact: Marjory Grimmond: Tel: 0141 954 9628/email: mg@hsog.co.uk
1st: | Prestwick Academy |
2nd: | The High School of Glasgow, Team 1 |
3rd: | Douglas Academy |
Tuesday 30th October 2018, 13:00 – 16:00
Liberton High School, 328 Gilmerton Road, Edinburgh EH17 7PT
Contact Christine Babbs: Tel: 0131 664 7514 / Email christine.babbs@liberton.edin.sch.uk
1st: | Edinburgh Academy, Team 1 |
2nd: | ESMS Senior, Team 1 |
3rd: | ESMS Junior, Team 1 |
Wednesday 31st October 2018, 13:30 – 16:30
Harlaw Academy, 18-20 Albyn Place, Aberdeen AB10 1RG
Contact Alison Ustun: Tel: 01224 563243 (direct dial to library) / 01224 589251 (school switchboard) / Email austun080@aberdeenschools.org.uk
1st: | The International School, Team 2 |
2nd: | Harlaw Academy, Team 1 |
3rd: | Harlaw Academy, Team 2 |
Monday 5th November 2018, 14:00 – 17:00
Bootham Senior School, York YO30 7BU
Contact Helen Todd: Tel (School): 01904 623261 / Email: Helen.Todd@boothamschool.com
1st: | Ermysted Grammar, Team 1 |
2nd: | Ermysted Grammar, Team 2 |
3rd: | St Aidan’s Church of England High School |
Tuesday 6th November 2018, 14:00 – 17:00
Sports Hall, Wellington College,18 Carolan Rd, Belfast, County Antrim BT7 3HE
Contact Tanja Jennings: Tel: 028 9064 2539 / Email bookaneer742013@gmail.com
1st: | Enniskillen Royal Grammar School |
2nd: | Banbridge Academy |
3rd: | Sullivan Upper, Team 2 |
Wednesday 7th November 2018, 14:30 – 17:30
Gosforth Central Middle School, Great North Road, Gosforth, Newcastle upon Tyne NE3 1UN
Contact Trevor and Diane Darwin: Tel: 0191 285 1793 / Email klqukne@googlemail.com
1st: | Durham Johnston School, Team 2 |
2nd: | Durham Johnston School, Team 1 |
3rd: | Barnard Castle School, Team 2 |
Thursday 8th November 2018, 16:30 – 19:30
Pendle Vale College, Oxford Road, Nelson BB9 8LF
Contact Anita Vine: Tel: 01282 682240 / Email a.vine@pendlevale.lancs.sch.uk
1st: | Park High School |
2nd: | Bowland School, Team 1 |
3rd: | Lancaster Royal Grammar School, Team 2 |
Friday 9th November 2018, 14:00 – 17:30
Merchant Taylors' Girls' School, Liverpool Road, Crosby L23 5SP
Contact Anita Barry: Tel: 0151 932 2412 (direct line) / Email A.Barry@merchanttaylors.com
1st: | Wirral Grammar School for Girls, Team 1 |
2nd: | Helsby High School, Team 1 |
3rd: | West Kirby Grammar, Team 2 |
Monday 12th November 2018, 14:00 – 17:00
Lady Manners School, Shotts Lane. Bakewell, Derbyshire DE45 1JA
Contact Lin Smith: Tel: 07387 400850 / Email liblintra@gmail.com
1st: | Highfields School |
2nd: | Ecclesbourne School, Team 1 |
3rd: | Ecclesbourne School, Team 2 |
Tuesday 13th November 2018, 13:30 – 16:30
Comberton Village College West Street, Comberton, Cambridge CB23 7DU
Contact Jane Hack: Tel: 01223 262503 x220 / Email jhack@combertonvc.org
1st: | Swavesey Village College, Team 1 |
2nd: | Comberton Village College, Team 1 |
3rd: | Comberton Village College, Team 2 |
Wednesday 14th November 2018, 15:00 – 18:00
Dereham Neatherd High School, Queens Road, Dereham, Norfolk NR20 3AX
Contact Lorraine Gill: Tel: 01362 697981 / Email Lorraine_Gill@neatherd.org
1st: | Litcham School, Team 2 |
2nd: | City of Norwich School, Team 2 |
3rd: | Taverham High School |
Friday 16th November 2018, 14:00 – 17:30
Millerchip Room, Butts Park Arena, Butts Road, Coventry CV1 3GE
Contact Isobel Powell: Tel: 02476 832338 / Email isobel.powell@coventry.gov.uk
1st: | Arden School |
2nd: | West Coventry Academy, Team 2 |
3rd: | Blessed Edward Oldcorne Catholic College, Team 2 |
Monday 19th November 2018, 14:00 – 17:00
Gable Hall Academy, Southend Road, Corringham, Essex SS17 8JT
Contact Rosalyn Jones: Tel: 01375 413969 / 07788 423434 / Email rjones@thurrock.gov.uk
1st: | Colfe's School, Team 1 |
2nd: | Buller's Wood, Team 1 |
3rd: | Colfe's School, Team 2 |
Tuesday 20th November 2018, 14:00 – 17:00
Seaford College, Lavington Park, Petworth, West Sussex GU28 ONB
Contact Amy Doy: 01798 867392 / Email adoy@Seaford.org
1st: | Portsmouth Grammar, Team 1 |
2nd: | Portsmouth Grammar, Team 2 |
3rd: | Westbourne House |
Wednesday 21st November 2018, 16:00 – 19:00
Sports Hall, Howell’s School Llandaff, Cardiff Road, Llandaff, Cardiff CF5 2YD
Contact Jane Wilks / Willow Norman: Tel: 02920 261870 / Email j.wilks@how.gdst.net / WillowNorman@how.gdst.net
1st: | Y Pant School, Team 1 |
2nd: | Bishop of Llandaff School, Team 1 |
3rd: | St John Baptist High School, Team 1 |
Monday 26th November 2018, 14:00 – 17:30
King's College School, Southside, Wimbledon, London SW19 4TT
Contact Ann Beddoe: Tel: 020 8255 5322 / Email a.beddoe@kcs.org.uk
1st: | King's College Junior School |
2nd: | Latymer Upper School |
3rd: | Tiffin School |
Tuesday 27th November 2018, 14:30 – 17:30
Cokethorpe School, Witney, Oxfordshire OX29 7PU
PLEASE NOTE CHANGE OF VENUE! Contact Leoni Barnes: Email lbarnes@didcotgirls.oxon.sch.uk / Tel. 01235 812092 ext. 737
1st: | Magdalen College School, Team 1 |
2nd: | Langley Grammar School |
3rd: | Our Lady's Abingdon, Team 1 |
Wednesday 28th November 2018, 13:30 – 16:30
Queenswood School, Shepherd’s Way, Brookmans Park, Hatfield AL9 6NS
Contact Jayne Truran: Tel: 01707 602518 / Email jane.truran@queenswood.org
1st: | UCS, Team 2 |
2nd: | Beaumont, Team 1 |
3rd: | City of London School for Girls, Team 2 |
Tuesday 4th December 2018, 13:30 – 17:00
The City of London School for Girls, St Giles Terrace, London EC2Y 8BB
Contact Jacky Atkinson: Email jeatkinson@mac.com
1st: | Enniskillen Royal Grammar School |
2nd: | King’s College Junior School |
3rd: | Colfe’s School |
Printed on 8th May 2024 at 04:18.
Please note that timings and venues may be subject to change; you should always check www.kidslitquiz.com/timetable.php for the most up-to-date schedule of heats and finals.
Copyright © 2024 Kids' Lit Quiz™
http://www.kidslitquiz.com/